DiYaRBaKıR ZiYa GöKaLP LiSeSi//OkuL FaN SiTeSi.. www.dilarasesli.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
En son konular
» ZİYa GOKALP RESMİ
DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimePtsi Nis. 18, 2011 6:38 pm tarafından surrender

» ZqL Okuldan Bir Kaç Resim
DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimePtsi Nis. 18, 2011 6:37 pm tarafından surrender

» ZgL'nin İdare Ve Veli Girişinden GÖrünTüLER
DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimePtsi Nis. 18, 2011 6:35 pm tarafından surrender

» AbdurraHman Hocanın Tlfonunu Aldım...
DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimePtsi Nis. 18, 2011 6:32 pm tarafından surrender

» BİTANEMMMMMMM
DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimeÇarş. Eyl. 23, 2009 8:56 pm tarafından MCS (MeHMeTSeZGiN)

» tarihh yasılısı
DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimeÇarş. Eyl. 23, 2009 8:56 pm tarafından MCS (MeHMeTSeZGiN)

» Yardım..!!
DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimePerş. Eyl. 17, 2009 10:10 pm tarafından naughtygirl

» Çizebilir misin Yüreqine ßeni
DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimePtsi Nis. 27, 2009 10:31 am tarafından TIGRIS

» merhaba amedin kızı
DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimeÇarş. Nis. 15, 2009 11:47 pm tarafından TIGRIS

DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU...

4 posters
YazarMesaj
(msc)
Adminstrators
Adminstrators
(msc)

Erkek
İş/Hobiler : ÖĞRENCi\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Lakap : McS

DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Empty
MesajKonu: DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU...   DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimePaz Ara. 21, 2008 11:04 am

Iç Iletisim

Basariya giden ilk ve en önemli yol kendimiz ile yapmis oldugumuz iletisimdir. Basariya ulasmak isteyen bir ögrenci her seyden önce iç iletisimini dogru bir sekilde kullanmalidir. Yapmis oldugumuz iç iletisimimizin %77’si bize karsi çalismaktadir. Iç iletisiminizin kullanis sekli sizin üniversiteyi kazanmanizi, derslerinizde daha basarili olmanizi saglayabilecegi gibi büyük bir hayal kirikligina da ugratabilir. Iç iletisimi bu kadar önemli kilan temel özellik; beynimizin çalisma seklidir.
Insan beyni, hepimizin sahip oldugu kisisel bir bilgisayar denetim merkezidir. Beyninizin sizin için yapmasindan hoslanacagi, mantikli her seyi yapma gücü vardir. Buradaki temel sorun onu nasil kullanacaginizi bilmenizdir. Yani ona dogru yönergeleri vermenizdir. Onunla dogru iletisim kurmayi basarmalisiniz. Beyniniz en çok söylediginiz seye inanir. Beyninize kendiniz hakkinda ne söylerseniz onu yerine getirmek için harekete geçecektir. Iste beyniniz
bu sekilde programlanmaktadir. Yillarca beynimizi annemiz, babamiz, arkadaslarimiz, komsularimiz programlamistir. Avukat olmak isteyen bir çocugu doktor olmaya iten buna karsi bir yeteneginin yada ilgisinin olmasi degildir. Disaridan gelen programlara beynin artik cevap vermeye baslamasidir.
Yillarca çocuklarimiza “sen bunu yapamazsin”,”sen bu imtihani basaramazsin”,”bos yere çalisma üniversiteyi kazanamazsin”,”bu karneyle sen asla adam olmazsin” sözleriyle çocuklarimizi olumsuz olarak programladik ve onlari amaçsiz, hedefsiz her seyden önce basarisiz hale getirdik.
Asagida bir ögrencinin kendi beyniyle yapmis oldugu iletisime dikkat edin;”sinav gününe çok az kalmisti. Ancak bir türlü sinava çalismak içinden gelmiyordu. Çünkü kendine sürekli “bu sinava çalissan da basarili olamazsin”,”matematik sinavindan ben sürekli zayif aliriz”,basaramadigim derslerin basinda matematik gelmektedir” diyordu. Ve hatta “kopya çekersem bu sinavda basarili olurum”,”bu imtihan da kopya çekecegim” seklindeki bir iç iletisimle ögrenci sinava girer. Matematik sinaviyla ilgili yapmis oldugu olumsuz programlama sonucunda bildigi sorulari dahi basaramamistir. Çünkü beynine “matematik sinavini basaramazsin” komutunu yüklemisti bir kere. Daha sonra kopya çekmek ile ilgili yapmis oldugu programlama harekete geçmisti ve beyin bu programi uygulamaya baslamisti ve ögrenci kopya çekmisti. Ama hala o matematikten anlamamaktadir. geçici bir basari elde etmisti. Batakligi kurutmadan sadece zehir sikarak sivrisineklerden kurtulmaya çalismisti.ancak bunun tam tersi bir programlama yapsaydi; matematik dersini sevecekti,bunu basaracakti ve geçici basarilara tenezzül etmeyecekti. Çünkü; geçici basarilar en büyük basarisizliklardir.
Bizim her attigimiz adim,yaptigimiz her hareket,söyledigimiz her söz,çevremizden aldigimiz yada kendimize karsi yapmis oldugumuz iletisimin sonucundaki programlamanin ürünüdür.
Söyle bir soru akliniza gelebilir;”iç iletisim beynimizi-beynimizde vücudumuzu nasil etkilemektedir ?” buna cevap vermeden önce asagidaki paragrafi okumanizi istiyorum.
“Manava sebze-meyve almaya gittiniz. Elma, portakal gibi meyveleri aldiktan sonra, orda kasalarin üstünde duran sari sari, sulu limonlari gördünüz. Limonlari elinizle ezdikten sonra bir kilo limon alip eve gittiniz. Eve girer girmez,hemen limonlardan bir tanesini alarak ikiye böldünüz. Limon o kadar sulu ki, içindeki si mutfak tezgahindan düsmeye baslamisti. Dilimlerden birini alarak agziniza getirdiniz ve onu agzinizin içine sikarak,o eksi tadi tattiniz.”
Bu paragrafi okuduktan sonra büyük bir ihtimalle,bu iletisimi alan beyin harekete geçerek agzinizda limon yer gibi bir durum olusmaya baslamistir. Istem disi olan bu durum iletisimin vücudumuzu etkilediginin bir kanitidir.
IÇ ILETIMIN SEVIYELERI;
1-YAPAMAM: En zararli iç iletisimdir. Kendiniz hakkinda kötü yada olumsuz bir sey söyleyip bunu kabullendiginiz seviyedir.(iletisimdir) bu seviyeyi tanimak kolaydir. Bu seviyeyi su kelimelerden taniya bilirsiniz;”yapamam”,”keske yapabilseydim”,”yapabilmeyi çok isterdim”,”üniversiteyi kazanabilecegimi sanmiyorum”,”sinavdan iyi bir not alamam” gibi kelimelerle yapmis oldugumuz iletisim bizim korku ,endise ve tereddüde neden olur. Beynimiz bizim söyledigimizle ilgilenmez onu yapar.
2-..........YAPMAYA IHTIYACIM VAR,.............YAPMALIYIM SEVIYESI: Bu kelimeler aldatir. Bizim yararimiza çalisiyormus gibi görünür ama bize karsi çalisir. Bu kelimeler;”yapmam gerek”,”........ama degilim”. Bu kelimelerle yapilan iletisim zararimizadir. Çünkü bu iletisimle sorunu kabullenmis oluruz.”derslerimde daha basarili olmaya ihtiyacim var” dediginizde aslinda siz beyninize su programi yollamis olursunuz;” derslerimde daha basarili olmaya ihtiyacim var........ama degilim”
3-BEN ASLA.....,BEN ARTIK........SEVIYESI: Yarariniza çalisan en alt seviyedeki kelimelerdir. Bu seviyede degismeyi kabul edersiniz. Ayni zamanda degisiklik olmus gibi bu bir seyler yapma karari da alinir ve karari simdiki zamanda ifade edersiniz. Su cümlelerle ifade edilir.”derslerime artik çalisiyorum”,”üniversiteyi kazanacagima inaniyorum”,”sinavlarima çalisiyorum”...v.b.
4-BEN ......IM SEVIYESI: Bu kullanabilecegimiz en etkili iletisimdir.en az kullandigimiz ama en fazla kullanmamiz gereken kelimelerdir. Bu seviyeyle gerçek olmasini istediginiz yöne dogru ilerlersiniz. Olmak istediginiz sekli, resmi bilinç altina gönderirsiniz ve sunu iletmis olursunuz;”ben bu olmak istiyorum ve beni bu yap.” Programini yollamis olursunuz. Baslica cümle yapilari söyledir; “ben derslerime çalisirim”,”ben her sinavda basarili olurum”,”ben üniversiteyi mutlaka kazanirim”...v.b.
5-O....DUR SEVIYESI: Bu dünyasal istekleri asmis,asil yerini arayan bir çok insanin aklinin alamayacagi,erisemeyecegi bir seyde aramayi seçen insanlarin dilidir.
Iç iletisimi mükemmel olarak kullanan herkes basariya ulasamamis olabilir ama basariya ulasmis olan herkes iç iletisimi mutlaka en iyi sekilde kullanmislardir. Basariya ulasmak istiyorsaniz olumlu bir iç iletisim kurmaya çalisin
http://wWw.zgl.ile.biz
gülden
Mıss. Mod
Mıss. Mod
gülden

Kadın
İş/Hobiler : öGRENCi
Lakap : GuLDeN

MesajKonu: tşqlerrrrrr   DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimePaz Ara. 21, 2008 1:17 pm

derslerimde başarılıyım ama bunudA UYGUlayacammm....
BaHoZ
Süper Moderator
Süper Moderator
BaHoZ

Erkek
İş/Hobiler : BoŞ
Lakap : QaRıZmA

MesajKonu: Geri: DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU...   DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimePaz Ara. 21, 2008 7:18 pm

bunu Okuyp bıtırene kadar Okul bıter Ders Calısmama Grek kalMaz:)
(msc)
Adminstrators
Adminstrators
(msc)

Erkek
İş/Hobiler : ÖĞRENCi\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Lakap : McS

MesajKonu: Geri: DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU...   DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimePtsi Ara. 22, 2008 11:07 am

VaLLa bılmıyorumm Ya okursan Yada Basarılı OlamazSın:D
http://wWw.zgl.ile.biz
ortega
Yönetici
Yönetici
ortega

Erkek
İş/Hobiler : Sporcu/öğrenci
Lakap : OrTeG@

MesajKonu: Geri: DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU...   DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU... Icon_minitimePaz Ara. 28, 2008 4:28 pm

paylaşım için tşler

DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İSİTİYORUM DİYORSAN TIKLA Ve OKU...
1 sayfadaki 1 sayfası